FI SV

Valtakunnallinen kokeiluviikko haastaa organisaatiot pohtimaan hyvinvointia kevään aikana

Valtiovarainministeriö 6.4.2018 14.33
Tiedote
Valtakunnallinen kokeiluviikko haastaa organisaatiot pohtimaan hyvinvointia kevään aikana

Syksyllä ensimmäistä kertaa järjestetty valtakunnallinen kokeiluviikkokampanja saa jatkoa toukokuussa, kun valtakunnalliset kokeilutoimijat haastavat organisaatiot pohtimaan hyvinvointia.

Valtakunnallista kokeiluviikkoa vietetään 14.–20.5.2018. Kampanjaviikon aikana pureudutaan hyvinvointiin, joka valikoitui teemaksi sen ajankohtaisuuden vuoksi. Samalla hyvinvointi on teema, joka yhdistää kaikkia organisaatioita.

Kuinka alueellisella ja poikkihallinnollisella yhteistyöllä voidaan rakentaa asiakaslähtöisiä ja hyvinvointia parantavia palveluita?

Kampanjan aikana keskustellaan esimerkiksi siitä, kuinka asiakaslähtöisiä ja hyvinvointia parantavia palveluita voidaan rakentaa sekä alueellisesti että poikkihallinnollisella yhteistyöllä.

Kampanjaviikon toteuttavat yhteistyössä ja poikkihallinnollisesti valtioneuvoston kanslian Kokeileva Suomi, Opetushallituksen Kokeilukeskus, Valtiokonttorin D9-digitiimi yhdessä Innokylän kanssa, Kuntaliiton Uskalla kokeilla -verkosto, Aluehallintovirastot, työ- ja elinkeinoministeriö sekä valtiovarainministeriön Työ 2.0- ja digikuntakokeilu-hankkeet.

Kampanjan toteuttajat rohkaisevat liittymään mukaan kokeilemaan ja tuomaan omat kokeilut, kokeiluideat ja hyvinvoinnin edistämiseen liittyvät ajankohtaiset asiat esille kampanjaviikon aikana. 

Ilmoita kokeilusi mukaan kampanjaan jo nyt!

Ilmoita organisaatiosi mukaan kokeiluviikkoon, ja kerro kampanjan toteuttajille ideasta, kokeilusta, tapahtumasta tai porukasta, joka haluaa mukaan kokeiluviikkoon.

Twitterissä keskusteluun voi osallistua aihetunnisteella #kokeiluviikko.

Kampanjaviikon ohjelmasta tiedotetaan erikseen. 

Lisätietoa kampanjasta:

Projektikoordinaattori, Maria Vuorensola,  digikuntakokeilu, valtiovarainministeriö maria.vuorensola(at)vm.fi
Kehittämispäällikkö, Virpi Einola-Pekkinen, Työ 2.0, valtiovarainministeriö virpi.einola-pekkinen(at)vm.fi 
Erityisasiantuntija, Suvi Savolainen, digikuntakokeilu, valtiovarainministeriö suvi.savolainen(at)vm.fi 
Erityisasiantuntija, Johanna Kotipelto, Kokeileva Suomi, valtioneuvoston kanslia  johanna.kotipelto(at)vnk.fi 
Kehittäjä, Ulla Teräs, Kokeilukeskus, Opetushallitus ulla.teras(at)oph.fi 
Innovaatio-asiantuntija, Tuula Jäppinen, Uskalla kokeilla, Kuntaliitto tuula.jappinen(at)kuntaliitto.fi 
Kokeilukehittämisen asiantuntija, Anni Leppänen, D9-digitiimi anni.leppanen(at)valtiokonttori.fi 
Hankesuunnittelija, Helena Pulkkinen, Aluehallintovirasto, helena.pulkkinen(at)avi.fi
Ylitarkastaja Kati Shibutani, Työ- ja elinkeinoministeriö, kati.shibutani(at)tem.fi 

Hallintopolitiikka Kunta-asiat
digitalisaatio
hallintoalueet
hallintoalueet
kokeilut
kunnat